Lobbing został zauważony.

Informacja prasowa w sprawie obwodnicy świdnickiej i nie tylko…

Konferencja konsultacyjna projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023

30 stycznia br. o godz. 12.30 w sali kinowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odbyła się konferencja konsultacyjna dotycząca projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, tym samym zakończył się etap konsultacji publicznych projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Obecni na niej byli poseł na Sejm RP Teresa Świło i zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski, którzy przekazali na ręce minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak i wicepremiera Janusza Piechocińskiego podpisy mieszkańców miasta i okolic pod apelem o wpisanie obwodnicy świdnickiej do programu krajowego oraz zabrali głos w tej sprawie w czasie konferencji.

W trakcie spotkania podano dobrą dla nas wiadomość – obwodnica świdnicka znalazła się w wąskim gronie ośmiu obwodnic w kraju, które w procesie konsultacji uzyskały najwięcej wniosków i uwag (formularze internetowe i podpisy mieszkańców). To skutek sprawnie zorganizowanej akcji angażowania mieszkańców i różnych instytucji w tę sprawę. W obecnej chwili jeszcze trudno wyrokować, czy akcja zbierania podpisów i aktywny lobbing władz miasta przełoży się „automatycznie“ na wpisanie obwodnicy na listę Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, jednak możemy na pewno powiedzieć, że głos mieszkańców Świdnicy dotarł do MIR i został dostrzeżony przez minister.

*Lista rezerwowa, jak pokazuje dotychczasowa praktyka, oznacza duże szanse na realizację inwestycji, z kolei lista podstawowa to tzw „pewniaki“ – to najważniejsze i największe inwestycje drogowe w kraju, składa się przede wszystkim z fragmentów dróg ekspresowych i autostrad oraz obwodnic dużych miast. Ponadto, jak powiedziała minister Maria Wasiak, nawet jeśli konkretna inwestycja nie znajdzie się na liście podstawowej lub rezerwowej, to nadal będą instrumenty i możliwości, aby włączyć ją do realizacji. – Te listy nie zostaną definitywnie zamknięte. Będziemy poszukiwać nowych form realizacji potrzebnych inwestycji – powiedziała.

W procesie konsultacji w Świdnicy w ostatnich tygodniach władze miasta (Prezydent Beata Moskal-Słaniewska i jej zastępcy Marek Suwalski i Szymon Chojnowski) oraz posłowie Robert Jagła i Teresa Świło odbyli szereg spotkań na szczeblu krajowym i regionalnym w omawianej sprawie (Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju), a w samym mieście trwała akcja zbierania podpisów pod petycją do MIR. Łącznie zebrano około 3670 podpisów (stan na dzień 29 stycznia). Dzisiejsza konferencja w MIR była ukoronowaniem i podsumowaniem wszystkich dotychczasowych działań.

Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji zostanie przekazane do wiadomości publicznej przez MIR w terminie 30 dni od dnia zakończenia konsultacji.

zdjecie(1) zdjecie(2) zdjecie zdjecie4

Spodobało Ci się, masz swoje zdanie na ten temat? Skomentuj.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.